Prof. Dr. Hasan AKAN'ın Resmi Web Sitesidir. Tüm Hakları Saklıdır.    -    İLETİŞİM: (0535) 683 03 47    -    Sosyal Medya Hesapları İçin
  • https://www.facebook.com/hasan.akan.142
  • https://twitter.com/hasanbotanist
  • https://www.instagram.com/hasan.akan.142/
    • Prof. Dr. Hasan AKAN
    • Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Botanik Ana Bilim Dalı Başkanı
Urfa’da milli seferberlik ilan edilmeli!

Yaklaşık 2 haftadır birçok ilde meydana gelen orman yangının bilançosu belli oldu. Gebze Teknik Üniversitesi, yaşanan yangınlarda toplamda 83 bin 810 hektar yani 117 bin 348 futbol sahası büyüklüğünde alan küle döndüğünü açıkladı.

Ülkenin birçok il ve ilçesinde çıkan yangınlar tehlikeli boyutlara yaklaşırken, evleri yakıp geçti, hayatını kaybeden insanlar oldu. Havadan ve karadan müdahale edilen yangınlarda, itfaiye, AFAD, jandarma, orman müdürlüğü, emniyet ekipleri ve gönüllü vatandaşların katılımıyla birçok alanda zorda olsa yangınlar kontrol altına alınırken hala devam eden yangınların olduğu biliniyor.

Urfanatik Gazetesi olarak yaşanan orman yangınlarını Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Akan’a sorduk. Akan, “Ülkemizdeki orman yangınları çok üzücü gerçekten yani bindiğimiz dalı kesiyoruz. Hepimizin günlük oksijen, temiz hava ağaçlardan geliyor” dedi.

“BİNDİĞİMİZ DALI KESİYORUZ”

Ülkemizde yaşanan orman yangınlarıyla ilgili konuşan Profesör Doktor Hasan Akan: “Ülkemizdeki orman yangınları çok üzücü gerçekten yani bindiğimiz dalı kesiyoruz. Hepimizin günlük oksijen ,temiz hava ağaçlardan geliyor. Bütün canlıların hayatı yeşile bağlı. Yapılan bilimsel araştırmalara göre de orman yangınlarının % 97 sebebi insan kaynaklı. En basit bir mangal ateşinin geride bırakılması, bir cam parçasının orada bırakılması, bir sigara izmariti bütün bunlar yangına sebep oluyor. Devlet olarak  ormanlarda gezme kültürümüzü değiştirmeliyiz” dedi.

“HAVA FİLOLARIMIZIN OLMASI NOKTASINDA CİDDİ TEDBİRLER ALINMALI”

Yangınların önlenmesi için hava filosunun artırılması gerektiğini ifade eden Hasan Akan: “Biz hep orman yangınları olunca gidip söndürelim anlayışı var ama onun öncesinde de önleyici tedbirlerimiz olması lazım. Orman Bakanlığının bu konularda ciddi tedbir alınmalı. Ülkemizin yangın söndürme konusunda yeterli bir hava filolarımızın olmadığını da görüyoruz. Cennet bir ülkede yaşıyoruz eğer böyle lüks içinde yaşama imkanımız varsa ormanları koruma ve kollama noktasında da özellikle havadan filolarımızın olması noktasında ciddi tedbirler alınmalı” ifadelerini kullandı.

“ORMAN BİLİM KURULUNUN OLMASI GEREKİYOR”

Orman Bilim Kurulunun olması gerektiğinin de altına çizen gerekiyor Profesör Doktor Akan: “Ülkemizde doğa ve çevre ile ilgili çok STK var. Şahsi kanaatim bunların Orman Bakanlığı ile birlikte işler yapması lazım herkes kafasına göre ağaçlandırma yaparsa buda olmaz. Ülkemizin bir eksikliği de Orman Bilim Kurulunun olması gerekiyor” diye konuştu.

“TRİLYONLARCA PARA BOŞUNA GİDİYOR”

Yanlış ağaç dikiminden dolayı trilyonlarca paranın boşuna gittiğini de söyleyen Hasan Akan: “Meyve ağaçları ile orman olmaz. Örnek verecek olursak Urfa’nın iklim isteklerine uygun ağaç dikmek gerekiyor. Bazen belediyeler yanlış ağaç dikimi yapıyor. Trilyonlarca para boşuna gidiyor” dedi.

“ŞANLIURFA’DA AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİĞİ İLAN EDİLMELİ”

Son olarak şehrin bürokratları milli seferberlik ilan ederek Şanlıurfa’yı ağaçlandırma konusunda çalışma başlatılması tavsiyesinde bulunan Profesör Doktor Hasan Akan: “Biz isteriz ki böyle üzücü hadiseler yaşanmasın. Ülkemiz dört mevsim cennet gibi. Urfa’da yeşilin ve ağacın olmadığı bir bölgede şehrin bürokratları milli bir seferberlik ilan ederek her tarafı ağaçlandırmalılar. Eğer ağaçlandırma yapılırsa Urfa’daki sıcaklığın yarısı gider araştırmalar bunu gösteriyor” dedi.
  
123 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Etnobotanik Duyurlar
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.336416.4019
Euro17.514717.5849
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret96891