Prof. Dr. Hasan AKAN'ın Resmi Web Sitesidir. Tüm Hakları Saklıdır.    -    İLETİŞİM: (0535) 683 03 47    -    Sosyal Medya Hesapları İçin
  • https://www.facebook.com/hasan.akan.142
  • https://twitter.com/hasanbotanist
  • https://www.instagram.com/hasan.akan.142/
    • Prof. Dr. Hasan AKAN
    • Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Botanik Ana Bilim Dalı Başkanı
HASAN AKAN NASIL BİR BİLİM ADAMIDIR ?
Bilgi ve tecrübeyi halkla paylaşan bilim adamı

 Yirmi yıllık bilgi ve birikimini toplumla paylaşan, bilimin insanlığa sunduğu nimetleri, halkın anlayacağı dile çevirerek topluma bilimi sevdiren Prof. Dr. Hasan AKAN, Bitlis Erkek Öğretmen Lisesi ve ODTÜ mezuniyetinden sonra Dumlupınar Üniversitesi’nde yüksek lisans tezini tamamladı. Akademik kariyerinde basamakları hızla tırmanan AKAN, Türkiye’nin doğal bitki örtüsü, flora, bitki sistematiği, süs bitkileri, baklagil bitkiler, egzotik ağaç ve çalılar, tıbbi ve aromatik bitkiler, biyolojik çeşitlilik ve ekoturizm konularında Türkiye’nin önde gelen uzmanları arasında sayılıyor.

 1993 yılında Dumlupınar Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlayan Akan, 2000 yılında Dr., 2001 yılında Yard.Doç. Dr., 2006 yılında Doç. Dr., 2012 yılında da Prof. Dr. ünvanını aldı.

 Sorumluluk aldığı tüm idari görevlerde başarısıyla adından söz ettiren Prof. Dr. Hasan AKAN, TÜBİTAK Bilim Komisyonu üyeliği ve üniversitelerdeki TÜBİTAK koordinatörlüklerini de yürüttü.

 Çok sayıda yüksek lisans semineri, onlarca yüksek lisans tezi ve doktora tezini yönetmenin yanısıra, başta TÜBİTAK olmak üzere Harran Üniversitesi, Kalkınma Bakanlığı ve çeşitli kuruluşların projelerini başarıyla uygulanmasını sağladı.

 Sivil toplum hareketlerine önem veren AKAN, Doğal Hayatı Koruma Derneği, Flora Araştırmalar Derneği üyesi, Şanlıurfa Doğal ve Kültürel Hayatı Koruma Derneği kurucu üyesi, Şanlıurfa Profesyonel Turist Rehberleri Derneği kurucu üyesi ve başkanı (2008-2010), TUREB / Türkiye Turist Rehberleri Derneği Genel Başkan Yardımcılığı (2008-2010), Şanlıurfa Kent Konseyi Kültür Turizm Tanıtım Gurubu üyesidir.

 Onlarca ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum ve organizasyonlarda çeşitli görevler alan Prof. Dr. Hasan  AKAN, bir çok bilimsel etkinlikte oturum başkanlığı yaptı, seminer, kurs ve panellere konuşmacı olarak katıldı.

 Finlandiya Botanik, Türk Botanik, Londra Botanik gibi bir çok uluslararası hakemli dergide 100’den fazla bilimsel makalesi yayımlanmıştır. Prof. Dr. Hasan Akan, çok sayıda ulusal ve uluslararası yayına hakemlik, danışmanlık görevlerini de sürdürmektedir.

 Akademik hayatı boyunca adı başarıyla anılan Prof. Dr. Hasan AKAN, çalışmaları süresince çeşitli teşvik ödülleri ve yurt dışı bursları almaya hak kazandı.

 Doğal çevre, ekoturizm, alternatif tıp, şifalı bitkiler, botanik turizmi gbi konularda ulusal tv ve radyolara konuk olan, orman belgesellerini hazırlayan ve beş yıl boyunca tv programcılığı / sunuculuğu yapan Prof. Dr. Hasan AKAN, görev aldığı ve bizzat yönettiği çeşitli projelerle sürekli halkın içinde yer aldı.

 Bu küçük broşürde, bilimi topluma sevdiren, akademik kimliğiyle sosyal hayatın içinde olmayı hiçbir zaman ihmal etmeyen, tüm sorunların ortak akılla ve adil yaklaşım tarzıyla çözülebileceğine inanan AKAN’ın bazı çalışmaları yer almaktadır.
  
3216 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Etnobotanik Duyurlar
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.43438.4681
Euro9.93129.9710
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret88212